Кръгла маса „Включване на хора с увреждания в доброволчески дейности в България“, в която се включиха лица с увреждания, представители на социални институции и на гражданския сектор от Пловдив, София, Бургас, Смолян, Пазарджик.
Събитието бе финално за проекта „Проучване на съществуващите възможности за доброволчество, налични за хора с увреждания в различни сектори в България и оценка на достъпността на идентифицираните възможности за доброволчество“, който Асоциацията изпълнява с финансовата подкрепа на Европейския доброволчески център и техния VERA (Volunteering, Equality, Rights, Action – Доброволчестви, Равенство, Права, Действие), който от своя страна е финансиран по програма CERV (Citizens, Equality, Rights and Values – Граждани, Равенство, Права и Ценности) на ЕК.
Проучването протече в две основни фази – провеждане на национално онлайн анкетно допитване и фокус групи.
По време на Кръглата маса резултатите от проучването бяха представени от Кристина Рогошева – психолог и дългогодишен доброволец, който работеше по проучването и анализа на данните. Проучването показва, че 51% от анкетираните лица с увреждания са се включвали в някакъв тип доброволческа дейност, докато 26 % не са, но биха се включили. Сферата на доброволчество с най-много интерес от страна на попълнилите анкетното проучване очаквано поради факта, че често са получатели на нея, е “социална подкрепа” (74.7%), но за близо половината от респондентите са интересни също темите “права на човека” (49.5%), “екология” (47.3%), “образование” (44%) и “култура и изкуство” (44%).
Данните показват и често срещаните бариери, която стоят пред хората с увреждания, за да полагат доброволен труд – липса на адаптирани стратегии, подходящи материали или разбиране за нуждите на тези хора от страна на организации, работещи с доброволци. От друга страна, физическата недостъпност на места за доброволчество е също често срещана пречка.
По време на дискусията бяха споделени добри пратики от страна на присъстващите лица с увреждания за участието им в доброволчески дейности. Бяха обсъдени нуждите както на организациите и социалните услуги, които биха искали да включат лица с увреждания като доброволци, така и тези на самите лица с увреждания.
Резултатите от проучването и изведените препоръки можете да намерите скоро публикувани на уебстраницата на Асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“.