Менторска програма “Голям брат, Голяма сестра – България”

Асоциация “Голям брат, Голяма сестра – България” е член на международната мрежа Big Brothers Big Sisters International. Като член на тази мрежа, организацията притежава правото да изпълнява и популяризира американската менторска програма „Голям брат Голяма сестра”, която е с повече от 100 годишна история. От 2006 г. работим за популяризиране на менторството като ефективна форма за подкрепа на деца и младежи в неравностойно положение, както и като възможност за изява на гражданска активност и проява на солидарност от страна на доброволците. Основните направления на менторската програма, която реализираме са три – в училищата, в общността и в така наречените институции от «затворен тип». Във всичките си видове, програмата цели да подпомага развитието на децата и младежите в риск чрез създаване на дългосрочни доверителни отношения с доброволци /ментори/. Процесът на общуване между «малките» и «големите» е дълъг и се наблюдава от специалисти. Целта на тези отношения е децата и младежите да имат позитивен модел за поведение в лицето на своите ментори, да станат по-уверени, самостоятелни и адаптивни. От създаването на организацията през 2006 г. до днес обект на менторската програма са били повече от 300 деца, а в нея са взели дългосрочно участие повече от 450 доброволци.

Доброволчески инициативи и кампании

От създаването си през 2006 г. Асоциацията работи задълбочено и целенасочено в сферата на доброволческия мениджмънт, прилагайки международни стандарти за управление на доброволци, адаптирайки ги към българската действителност и нуждите на целевите групи. Асоциация “Голям брат, Голяма сестра – България” e една от малкото организации в България, които прилагат стандарти за управление на местни доброволци и имат експертност по отношение на дългосрочното доброволчество. Уникалността на дейностите, които ние развиваме с доброволците, е базирана най-вече на задълбочената супервизия, която се извършва на тяхната работа, както и на дългия период, през който са заети доброволците в организацията /средно от 6 до 36 месеца/. Дейностите, в които се включват доброволците, са следните: информационни и образователни кампании, младежки мероприятия, подкрепа на деца и младежи в неравностойно социално положение, международни младежки инициативи и обмени. Младежите задължително преминават обучение в зависимост от характера на доброволния труд, който полагат и на базата на индивидуалните си нужди и предпочитания. В тази насока са осъществени над 30 дългосрочни проекта и повече от 40 кампании и краткосрочни доброволчески инициативи, в които през годините са се включили повече от 1000 доброволци както от Пловдив, така и от други райони в страната. Каузите, за които работят доброволците, са изключително разнообразни и обхващат целеви групи като деца и възрастни хора с увреждания, млади хора от малки и изолирани населени места, самотни родители и др.

Програма “Еразъм+”

В последните 7 години организацията е много активна по проекти по Програма „Еразъм+”. Като координираща организация е реализирала 17 проекта по Ключова Дейност 1 „Младеж”, от 2021 г. координира и проект по Ключова Дейност 2 “Младеж”, а като партньор участва в повече от 15 проекта по КД 1 и КД2 “Младеж” и “Образование за възрастни”.